Flatcast Yardım
Lütfen Üye Olun !!

Üye Olmadığınız Taktirde Çoğu Konuları Göremeyeceksiniz

Yönetici:Muharrem54
Flatcast Yardım
Lütfen Üye Olun !!

Üye Olmadığınız Taktirde Çoğu Konuları Göremeyeceksiniz

Yönetici:Muharrem54
Flatcast Yardım
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Flatcast Yardım

Flatcast Tüm Sorun Çözüm Tema İstek bu Adreste

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Secim Araclari

YazarMesaj
_M_E-R_T_
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
_M_E-R_T_

Secim Araclari Empty
MesajKonu: Secim Araclari   Secim Araclari Icon_minitimeC.tesi Kas. 07, 2009 2:14 am

Rectangular Marquee aracı ve option bar :

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Rectangular Marquee aracı kare ve dikdörtgen biçiminde seçimler oluşturmanızı sağlar.Şimdi bu aracın option bar'daki önemli özelliklerine değinelim.

Style açlılır menüsünde Normal, Fixed Ratio ve Fixed Size seçenekleri bulunur. Burada Normal seçeneği mouse hareketleri ile tamamen özgür boyutta seçimler yapmanızı sağlar. Fixed Ratio seçeneği seçildiğinde hemen yanda yükseklik ve genişlik değerleri girmeniz için iki kutucuk belirir.Fixed Ratio ile girdiğiniz yükseklik ve genişlik değerlerini kullanarak sınırlı oranlarla seçim yapabilirsiniz. Fixed Size seçeneği seçildiğinde yine yükseklik ve genişlik değerleri girmeniz için iki kutucuk belirir.Bu özellik ile seçim yapabileceğiniz alan sadece belirlediğiniz pixel aralığından ibarettir.Yani sınırlı büyüklükte seçimler yapabilirsiniz. Bütün seçim araçlarında görebileceğiniz önemli bir özellik ise Feather değeridir. Feather kutucuğuna, örneğin 10 px değer girdiğinizde oluşturduğunuz seçim alanının kenarları 10 px içeriye doğru yumuşatılacaktır.Bu özellik fotomontaj işlemlerinde çokca kullanılmaktadır.

Ellipcal Marquee aracı
Elliptical Marquee aracı sadece yuvarlak ve elips şeklinde seçimler oluşturmanızı sağlar.Yukarıda anlatılan özelliklerin tümü bu araç içinde geçerlidir.
Single Row Marquee aracı :
Bu araç sadece 1 px 'lik bir yatay seçim yapmanızı sağlar
Single Column Marquee aracı :
Sadece 1 px'lik dikey seçim yapmanızı sağlar.

Lasso Araçları ve özellikleri :

Lasso aracı : Mouse'u kullanarak çizim yapar gibi özgür seçimler oluşturmanızı sağlar.
Polygonal Lasso aracı : İstediğiniz aralıkları tıklayarak birden fazla kenara sahip seçimler oluşturabilirsiniz.

Magnetic Lasso Aracı :

Llasso araçlarının içinde en çok kullanılan Magnetic Lasso'dur.Üzerindeki mıknatıs simgesindende anlaşılacağı gibi resimdeki renk farklılıklarını kullanarak mouse'nin hareket güzergahındaki alanı otomatik olarak seçer.

Özellikleri :

Magnetic Lasso aracının en çok işinize yarayacak özelliği Frequency değeridir.Frequenc değeri bir bakıma bu seçim aracının hassaslığını belirler.Bu değeri yükselttiğinizde seçim işlemi sırasında Magnetic Lasso aracının koyduğu nokta sıklığı artacak ve daha hassas bir seçim yapmanızı sağlayacaktır.

ALINTIDIR

Secim Araclari
1 sayfadaki 1 sayfası